Dobór baterii do wanny lub prysznica może okazać się procesem pracochłonnym, zwłaszcza jeśli nie jesteśmy pewni, jak rodzaj okaże się najbardziej odpowiedni do budowy i stylu naszej łazienki. Przed zakupem, warto zaznajomić się z paroma podstawowymi informacjami, które pomogą nam w komfortowym poruszaniu się po tej tematyce, a także wpłyną na lepszy wybór. Cechą prowadzącą nas w trakcie dokonywania decyzji powinna być jak największa funkcjonalność urządzenia, dopiero potem jej dopasowanie do aranżacji naszej łazienki.
Na jakość baterii łazienkowych wpływa parę czynników. Zaliczyć do nich można komfort użytkowania jakie dają, a zatem czy są wygodne podczas korzystania z nich oraz jak wygląda odległość pomiędzy baterią, a osobą sięgającą po nią – im będzie ona dalsza, tym mniej komfortowa może się okazać. Idąc dalej, bezpieczeństwo oraz trwałość. Z racji tego, iż przedmiot ten będzie miał regularny kontakt z wodą powinien charakteryzować się obecnością wszystkich wymaganych certyfikatów, które zapewnią mu jak najdłuższą żywotność. Sporą przeszkodą w doborze preferowanej przez nas baterii łazienkowej okazać się także może jej sposób montażu. Wyróżnić tutaj możemy dwa podstawowe: czyli baterie ścienne, które mocowane są bezpośrednio do instalacji wodnej lub podtynkowe, których mechanizm sterujący wodą wbudowywany jest w ścianę. Na zewnątrz pozostaje wyłącznie sama dźwignia baterii wraz z pozostałymi elementami. Powyższe baterie zamontowane zostać mogą zarówno w wannach, jak i prysznicach, jeśli zaś chodzi o podstawowe wady i zalety to podtynkowe są zdecydowanie droższe i trudniejsze w montażu, ale zajmują mało miejsca. Z kolei, ścienne są dużo tańsze i komfortowe w montażu, ale wymagają od nas zamontowania ich w miejscu instalacji wodnej.
Przy zakupie, szczególną uwagę zwrócić powinniśmy na głowicę, która jest jednym z najważniejszych elementów baterii. To właśnie ona odpowiedzialna jest za jakość i szczelność całego systemu – reguluje wodę oraz miesza jej temperaturę. Warto więc zadbać o to, aby przedstawiała sobą najwyższą jakość. Dalej mamy korpus, który – najlepiej jak – wykonany jest z mosiądzu, jego droższe odpowiedniki to stal czy nikiel. Z kolei waga jest specyficznym czynnikiem, większość klientów uważa, że im lżejsza bateria, tym trwalsza i bezpieczna. Jednak, jest to założenie błędne, gdyż urządzenia charakteryzujące się wyższą wagą posiadają grubsze ściany, które mają większą odporność na zróżnicowane temperatury wody, a zatem trudniej będzie nam się oparzyć o metal.
Pod koniec warto jeszcze zwrócić uwagę na ogólna wydajność przepływu. O danych na ten temat da nam znać klasa produktu – klasa A jest tą najwyższą – lub po prostu litry podane na opakowaniu. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się zakup baterii do wanny lub prysznica z termostatem, który umożliwia ustalenie temperatury optymalnej dla korzystających z armatury. Dopiero, po ustaleniu posiadania powyżej wymienionych czynników praktycznych powinno przejść się do funkcji estetycznych, które określić można jako drugorzędne właściwości. W tym dziale, kierować należy się wyłącznie indywidualnymi preferencjami i walorami estetycznymi, oczywiście w połączeniu z elementami praktycznymi.