Polecamy
Listopad w ogrodzie. Sprawdź, jakie prace należy wykonać
Porady ogrodnicze

Listopad w ogrodzie. Sprawdź, jakie prace należy wykonać

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Listopad wiąże się z koniecznością wykonania kilku niezbędnych prac w ogrodzie. Dowiedz się, jak bezproblemowo je przeprowadzić.

Zadbaj o trawnik

Zacznijmy od fundamentalnej czynności, czyli od koszenia. W listopadzie rób to znacznie rzadziej lub zupełnie z tego zrezygnuj. Jeśli jednak zauważysz, że Twój trawnik ma dużo ponad 4 cm, możesz lekko go skrócić. Pamiętaj jednak, że zbyt mocne podcięcie mogłoby źle na niego wpłynąć. Możesz też zawczasu zabezpieczyć trawnik przed kretami, przeprowadzić nawożenie i w razie potrzeby wapnowanie.

Przeprowadź konserwację narzędzi

Nie zapominaj o przeprowadzaniu regularnej konserwacji sprzętu ogrodniczego w listopadzie. Pozostawione wilgotne narzędzia mogą szybko zardzewieć. Usuwaj z nich resztki roślin oraz ziemi, a także przecieraj je płynem do dezynfekcji. Jeśli będzie trzeba, przeprowadź smarowanie. Nie zapominaj, by przechowywać sprzęt w miejscu wolnym od wilgoci.

Przejrzyj ogród

Zbliżająca się zima wiąże się także z koniecznością usunięcia z rabat obumarłych liści. Możesz to zrobić za pomocą grabi lub specjalnej dmuchawy. Nie zapominaj też o odcięciu zaschniętych części roślin i zniszczonych łodyg. Upewnij się, czy wszystkie rośliny są w dobrym stanie i usuń florę dotkniętą chorobami – mogłaby stać się siedliskiem chorób. Sprawdź też, czy warzywa i owoce przechowywane w pomieszczeniach nie są porażone grzybem. Dodatkowo oczyść trawnik z wszelkich leżących gałązek.

Okryj ciepłolubne gatunki

W związku z przewidywanym nadejściem chłodów musisz okryć ciepłolubne krzewy zimozielone słomą, liśćmi, agrowłókniną lub gałązkami iglaków. Wykonaj kopczykowanie róż i przeprowadź wyściółkowanie m.in. magnolii i rododendronów. Młode rośliny przykryj trocinami lub korą. Pamiętaj, by nie używać do okrywania zbyt chłonnych materiałów, gdyż mogą one odciąć dopływ wody do korzeni.

Przeprowadź ostatnie zbiory

Listopad kojarzy się z ostatnim gwizdkiem na przystąpienie do zbiorów warzyw. Nie zapominaj, aby oczyścić po nich grządki i usunąć wszelkie resztki. Zaleca się także wcześniejsze przekopanie gleby, a następnie wysianie warzyw ozimych. Najlepiej jest zrobić to w osłoniętym i stosunkowo dobrze nasłonecznionym miejscu. Na koniec możesz nawieźć glebę kompostem.

Zadbaj o drzewa owocowe

Jesienne opryski drzew owocowych ochronią je przed chorobami. Najlepszym sposobem jest zrobienie tego za pomocą specjalnego urządzenia ciśnieniowego. Drzewa będą bezpieczne od grzybów i pleśni, jeśli przeprowadzisz oprysk od nasady pnia.

Oczyść zbiorniki wodne

Listopad to także najwyższy czas, aby przyjrzeć się zbiornikom wodnym. Należy usunąć z nich liście i obumarłe rośliny, które zanieczyszczają akwen. Upewnij się także, że zostały schowane wszystkie węże i pompy, gdyż mogą one źle przetrzymać mrozy i śnieżyce. Natomiast jeśli posiadasz oczko wodne, nie zapominaj o regularnym wykonywaniu w nim przerębli. Dzięki temu unikniesz całkowitego zamarzania.

Zdj. główne: Martin Kníže/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak dobrze dobrać oświetlenie przy lustrze w łazience?
Jak dobrze dobrać oświetlenie przy lustrze w łazience?
Odkryj sposoby na idealne dobranie oświetlenia do lustra w łazience. Poznaj nasze porady, jak wyróżnić swoje lustro i stworzyć niepowtarzalny klimat w łazience.
Elegancja i trwałość – dlaczego warto wybrać aluminiowe balustrady
Elegancja i trwałość – dlaczego warto wybrać aluminiowe balustrady
Zastanawiasz się nad wyborem balustrad do swojego domu? Dowiedz się, dlaczego aluminiowe balustrady łączą w sobie estetykę i trwałość, stając się idealnym rozwiązaniem na lata.
Szafy na wymiar – do jakiego wnętrza będzie to dobre rozwiązanie?
Szafy na wymiar – do jakiego wnętrza będzie to dobre rozwiązanie?
Szafy na wymiar to doskonałe rozwiązanie dla osób poszukujących funkcjonalnych i estetycznych mebli do swojego wnętrza.
Ostatnie wpisy