Listopad wiąże się z koniecznością wykonania kilku niezbędnych prac w ogrodzie. Dowiedz się, jak bezproblemowo je przeprowadzić.
Zacznijmy od fundamentalnej czynności, czyli od koszenia. W listopadzie rób to znacznie rzadziej lub zupełnie z tego zrezygnuj. Jeśli jednak zauważysz, że Twój trawnik ma dużo ponad 4 cm, możesz lekko go skrócić. Pamiętaj jednak, że zbyt mocne podcięcie mogłoby źle na niego wpłynąć. Możesz też zawczasu zabezpieczyć trawnik przed kretami, przeprowadzić nawożenie i w razie potrzeby wapnowanie.
Nie zapominaj o przeprowadzaniu regularnej konserwacji sprzętu ogrodniczego w listopadzie. Pozostawione wilgotne narzędzia mogą szybko zardzewieć. Usuwaj z nich resztki roślin oraz ziemi, a także przecieraj je płynem do dezynfekcji. Jeśli będzie trzeba, przeprowadź smarowanie. Nie zapominaj, by przechowywać sprzęt w miejscu wolnym od wilgoci.
Zbliżająca się zima wiąże się także z koniecznością usunięcia z rabat obumarłych liści. Możesz to zrobić za pomocą grabi lub specjalnej dmuchawy. Nie zapominaj też o odcięciu zaschniętych części roślin i zniszczonych łodyg. Upewnij się, czy wszystkie rośliny są w dobrym stanie i usuń florę dotkniętą chorobami – mogłaby stać się siedliskiem chorób. Sprawdź też, czy warzywa i owoce przechowywane w pomieszczeniach nie są porażone grzybem. Dodatkowo oczyść trawnik z wszelkich leżących gałązek.
W związku z przewidywanym nadejściem chłodów musisz okryć ciepłolubne krzewy zimozielone słomą, liśćmi, agrowłókniną lub gałązkami iglaków. Wykonaj kopczykowanie róż i przeprowadź wyściółkowanie m.in. magnolii i rododendronów. Młode rośliny przykryj trocinami lub korą. Pamiętaj, by nie używać do okrywania zbyt chłonnych materiałów, gdyż mogą one odciąć dopływ wody do korzeni.
Listopad kojarzy się z ostatnim gwizdkiem na przystąpienie do zbiorów warzyw. Nie zapominaj, aby oczyścić po nich grządki i usunąć wszelkie resztki. Zaleca się także wcześniejsze przekopanie gleby, a następnie wysianie warzyw ozimych. Najlepiej jest zrobić to w osłoniętym i stosunkowo dobrze nasłonecznionym miejscu. Na koniec możesz nawieźć glebę kompostem.
Jesienne opryski drzew owocowych ochronią je przed chorobami. Najlepszym sposobem jest zrobienie tego za pomocą specjalnego urządzenia ciśnieniowego. Drzewa będą bezpieczne od grzybów i pleśni, jeśli przeprowadzisz oprysk od nasady pnia.
Listopad to także najwyższy czas, aby przyjrzeć się zbiornikom wodnym. Należy usunąć z nich liście i obumarłe rośliny, które zanieczyszczają akwen. Upewnij się także, że zostały schowane wszystkie węże i pompy, gdyż mogą one źle przetrzymać mrozy i śnieżyce. Natomiast jeśli posiadasz oczko wodne, nie zapominaj o regularnym wykonywaniu w nim przerębli. Dzięki temu unikniesz całkowitego zamarzania.
Zdj. główne: Martin Kníže/unsplash.com