Polecamy
Jak wybrać lampy na ganek?
DomOświetlenie

Jak wybrać lampy na ganek?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Zanim zaczniemy zastanawiać się nad tym, gdzie kupić oświetlenie ganku i czym właściwie ono jest, powiedzmy wyraźnie o jakim typie przestrzeni mówimy. Po pierwsze: jest to niewielka przybudówka znajdująca się przed wejściem do domu lub innego typu budynku. Nakryta jest ona daszkiem, który wspiera się zazwyczaj na słupach. Niekiedy też przez to określenie rozumie się długie, zewnętrzne przejście przy budynku, które ma formę otwartego balkonu czy korytarza.

Mając już tą wiedzę możemy zacząć się zastanawiać nad tym, jaka lampa na ganek będzie najlepsza. Czy powinna być ona duża czy mała? Mocna czy nieco słabsza oświetleniowo? Skąd będziemy wiedzieć, że jest na tyle szczelna, by wytrzymać mróz, deszcz czy wpływ wiatru? Na jaki design najlepiej postawić? O tym wszystkim mówimy w poniższym poradniku.

Czy lampa zewnętrzna na ganek musi być droga?

Odpowiedź jest prosta: absolutnie nie! Podstawowe modele produktów z tej kategorii mają ceny oscylujące już w okolicach 50-100 złotych. Oczywiście znajdziemy też większe modele, o lepszej mocy i wyższej wytrzymałości, które będą kosztowały więcej. Ale to, który wybierzemy, zależy wyłącznie od nas. Poniżej przedstawiamy 5 podstawowych zasad wyboru omawianych artykułów.

KLASA SZCZELNOŚCI

Plan minimum, jeśli myślimy: oświetlenie zewnętrze ganku, to szczelność określana jako IP44. Co mówi tam nazwa? Ano tyle, że nasz produkt będzie dobrze chroniony przed wniknięciem ciał stałych o średnicy większej nim 1 milimetr. Także okresowe padanie na niego wody z dowolnego kierunku nie wyrządzi krzywdy. Najwyższa z powszechnie dostępnych klas szczelności to IP68.

KOLORYSTYKA

Lampa do ganku musi być naturalnie dopasowana do odcieni ścian w tej przestrzeni. Zazwyczaj bowiem nie znajdują się tu dodatkowe meble czy dekoracje, z którymi łączylibyśmy design oświetlenia. Większość osób stawia na sprawdzone, standardowe barwy: czerń, srebro/szarość czy biel. Ale jeśli dobrze poszukamy, znajdziemy i inne wersje.

AUTOMATYCZNY SYSTEM WŁĄCZANIA

Dzięki któremu oświetlenie uruchomi się samo dokładnie wtedy, gdy będziemy się obok niego znajdować. Taki produkt w sklepach jak Ardant https://ardant.pl/zewnetrzne/naswietlacze-led/ występuje najczęściej pod nazwą lampa z czujnikiem ruchu. Rozwiązanie to podnosi bezpieczeństwo dojścia do domu wszystkim odwiedzającym go.

NAGRYWANIE OBRAZU

Przekazywanie go do telefonu czy komputera. Jak szukać takich modeli? Oznaczane są one jako oświetlenie ganku z kamerą. Działają one w połączeniu z modułem Bluetooth czy Wi-Fi, dzięki którym na bieżąco przekazują obraz do dodatkowego urządzenia. Pamiętajmy by sprawdzić, czy oprócz nagrywania obrazu wbudowana kamera nagrywa również obraz.

SPOSÓB ZASILANIA

Najłatwiej jest, jeśli jesteśmy w stanie doprowadzić do omawianej przestrzeni zasilanie stałe, czyli kabel wyprowadzony z puszki elektrycznej. Gdy jednak nie jest to możliwe, wybierzmy lampy zewnętrzne solarne lub te, które posiadają pojemne akumulatory zasilające.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak efektywnie zaprojektować małe obiekty hotelowe – praktyczne wskazówki i trendy
Jak efektywnie zaprojektować małe obiekty hotelowe – praktyczne wskazówki i trendy
Poznaj najnowsze strategie i praktyczne porady, które pomogą Ci w efektywnym projektowaniu małych obiektów hotelowych, zgodnie z najnowszymi trendami w branży hotelarskiej.
Jak wybrać odpowiedni obrus do dekoracji wielkanocnego stołu?
Jak wybrać odpowiedni obrus do dekoracji wielkanocnego stołu?
Wybierz idealny obrus na Wielkanoc i stwórz niepowtarzalny klimat świątecznego stołu. Zdobądź praktyczne porady i inspiracje na efektowne dekoracje.
Jak wybrać odpowiedni kocyk otulacz dla swojego malucha?
Jak wybrać odpowiedni kocyk otulacz dla swojego malucha?
Znajdź idealny kocyk otulacz dla Twojego dziecka. Dowiedz się o typach i materiałach kocyka, pora roku, wymaganej grubości i właściwościach idealnej ochrony dla Twojego malucha.
Ostatnie wpisy